A dajka szerepe
A szülők számára is fontos, hogy megbízható kezekben tudják gyereküket
- címlap
- /
- A dajka szerepe
A szülők számára is fontos, hogy megbízható helyen tudják kicsinyüket. Munkahelyükön csak akkor tudnak nyugodtan dolgozni, tudásuk legjavát adni, ha tudják, hogy az óvodában dolgozók mindent megtesznek azért, hogy gyermekük jól érezze magát, és mielőbb megtalálja helyét az óvodai közösségben. Ennek sikeréhez az óvodapedagógus mellet a dajka is nagymértékben hozzájárulhat.
A dajka óvodában, gyermekotthonban, 3-6, 7 éves gyermekek között végzi változatos feladatát. Segíti az óvodapedagógus gondozó- nevelő tevékenységét. Munkaidejének kezdetétől függően egyedül vagy az óvodapedagógussal együtt reggel fogadja a megérkező gyermekeket.
Főleg az óvodában való beszoktatás ideje alatt, nagy szeretettel és türelemmel segíti a gyermek elválását a szülőtől. Vigasztaló szavaival, gyengédségével teszi könnyebbé a kezdeti lelki megterhelést a gyermekek számára.
Munkáját úgy szervezi, hogy az igazodjon a gyermekek helyes napirendjéhez, tehát takarítási teendőit akkor végzi, amikor a gyermekek gondozásában nem kell részt vennie. Ilyenkor takarítja ki az illemhelyiségeket, folyosót, konyhát, csoportszobát, készíti elő az étkezéshez szükséges tárgyakat, fertőtleníti tisztítja a gyermekek eszközeit, játékait.
Étkezések után elmosogat, összegyűjti az ételmaradékot, felmossa a konyhát, ebédlőt. Ha munkaköri leírásában szerepel az udvar, játszókert tisztántartása, azt is ebben az időszakban végzi, felsöpör, locsol, növényt ültet- ápol, télen havat lapátol. A délutáni pihenés előtt alaposan kiszellőzteti a csoportszobát, megágyaz, rendszeres időközönként ágyneműt cserél, előkészíti a mosodának a szennyes ruhát.
A dajka viselkedése, személyi gondozottsága, ápoltsága, beszédmintája nagy hatással van az óvodás korú gyermek fejlődésére.