Itt az ideje a befőzésnek
A megfelelően eltett befőttek, savanyúságok esetében tartósítószer használata nem is szükséges
2019-06-19 |
...
A befőzés ma igen nagy népszerűségnek örvend. Sokan szeretik eltenni télire a friss, nyári zöldségeket, gyümölcsöket, így gondoskodva családjukról. De persze az sem utolsó szempont, hogy így tudják, mi is van benne. A befőzés nem túl bonyolult dolog, de könnyen lehet rossz a végeredmény, ha nem megfelelő az előkészítés.

Rácz Erika őstermelő az Európa Rádiónak elmondta, ha sokáig eltartható, jó ízű és minőségű befőttet szeretnénk, akkor ahhoz megfelelő minőségű, érett és sérülésmentes alapanyagokat kell vásárolnunk. Ügyeljünk arra, hogy ne legyen penészes, puha, erjedt, vagy szokatlan szagú, és ne közvetlenül a permetezés után vegyük meg.

Nagyanyáink külön befőző edényt és fakanalat tartottak. Ezeket csak a befőzéshez használták, ami élelmiszerbiztonsági szempontból is fontos. Az üvegeket mosogatószeres vízzel először mossuk, majd alaposan öblítsük el, és mikrohullámú sütőben forrósítsuk át. Így minden baktériumot elpusztítunk. Felhasználásig borítsuk tiszta konyharuhára.  A tetőket érdemes mindig újra cserélni.  A zöldségeket, gyümölcsöket is alaposan mossuk meg, és a hibás részeket vágjuk ki.

A befőzés vagy tartósítás során tulajdonképpen elpusztítjuk a romlást okozó mikrobákat, vagy megakadályozzuk azok további szaporodását. Többféle tartósítási mód is létezik, ezek közül a hőkezelés elpusztítja a mikrobákat, míg a cukor, a méz, a só, az ecet vagy alkohol alkalmazásával megakadályozzuk szaporodásukat.

A megfelelően eltett, átforralt és kidunsztolt befőttek, savanyúságok esetében tartósítószer használata nem is szükséges. Mindig csak egy télre elegendő adagot készítsünk el, ne tartsunk több éves termékeket, hiszen a legtöbb esetben azok íze, állaga és élvezhetősége is nagyban csökken az évek során.

Kiemelés:



Alt
Alt
Sola
Alt
Alt
Alt
Alt
Alt