2019-10-08 |
...
A Debrecen Kistemplomi - Ispotályi Református Egyházközség Presbitériuma 2019. október 11-13. között Orgonaavató Ünnepségsorozatra várja a családokat, érdeklődőket. Az orgona történetének különlegessége, hogy építője Kiszel István jelentős összeget kapott a Debreceni Református Egyházközségtől arra, hogy Európa nagyvárosaiban tanulmányozzon korszerű hangszereket.

Az orgonát 1862-ben kezdi építeni, a 70-es évek közepén már használják, de csak 1882-ben adják át, Kiszel mester halála után. Innentől kezdve viszontagságos a sorsa. Eredeti sípsorait vagy kilopják, vagy az egyházközség értékesíti a nehéz időkben. A legfelső mű a 2. világháború óta már sohasem szólalt meg, végül a 80-as években végleg elhallgat a hangszer. 2016-ban azonban elkezdődik az újjászületés. A 2017-es Reformációs Emlékév programtervező bizottsága az ország többi hasonló sorsú református orgonái közül kiválasztja, hogy az emlékév programjainak keretében támogassa a felújítást. Ez indította el azt a folyamatot amelynek során a hangszer újra megszólalt és jelenleg használatban van. Ezt ünneplik a most következő hétvégén, erről hallanak a következő percekben.

Kiemelés:Alt
Alt
Alt
nmhh
Alt
Alt
Alt