Egyre több a kullancs
A fertőzéseknek az esetek 20-30 %-ban semmi tünete nincs
2019-06-03 |
...
0:00
0:00
Magyarországon mintegy 20 féle kullancs él, de nem mindegyik terjeszt az emberre is veszélyes betegséget, és amelyik igen, az sem mindig fertőzött. A kullancs a tölgyerdőket és az árnyékos helyeket kedveli, az erdő aljnövényzetében, a bozótosokban tartózkodik a legszívesebben.A kullancsok fűről, gazról és bokrokról is ráakaszkodhatnak az ember bőrére. A vért adó gazdára hang- és szaginger hatására ejti rá magát. Sokan nem gondolnak bele, de leggyakrabban a saját kertjében „kaphat” az ember kullancsot.

Bosnyákovics Tünde, Csongrád megyei tisztifőorvos az Európa Rádiónak elmondta, ha felfedeztünk egyet, minél hamarabb távolítsuk el bőrünkből, de nem mindegy hogy hogyan. Legjobb, ha kullancskiszedő-csipesszel közvetlenül a bőrfelszínen fogva kivesszük, de ha ez nem áll rendelkezésre meg lehet próbálni hosszabb körmű hüvelyk és középső ujjal. A kullancsot lehetőleg egészen elöl, közel a fejéhez kell megfogni.

A fej nem baj, ha bent marad a bőrben, az nem okoz különösebb problémát. Ha pár napon belül mégsem lökődik ki, el kell távolítani, mert gyulladást okozhat. Általában egyébként 7-10 nap alatt eltűnik a kis vörös csomó nyomtalanul. Fertőzést jelez viszont, ha néhány hét múlva a kullancscsípés helye körül kör alakban halvány pír jelentkezik, amely gyakran nem igazán feltűnő, nem viszket és nem fáj.

A fertőzéseknek az esetek 20-30 %-ban semmi tünete nincs – csak később jelennek meg, esetleg az ízületi, idegi vagy szívtünetek. Ezért tanácsos minden ilyen esetben orvoshoz fordulni. Korai stádiumban a fertőzés jól gyógyítható, gyógyszeres kezeléssel. A fertőzött kullancsokból a kórokozó emberre való átvitelének valószínűsége annál kisebb, minél hamarabb eltávolítjuk a kullancsot.

 




Alt
Alt
Alt
Alt
Alt
Alt
Alt
Sola