Az esemény egyben a Trianoni békediktátum 100. évfordulója alkalmából szervezett állami megemlékezés sorozat záróeseménye volt, melyen részt vett és beszédet mondott Orbán Viktor miniszterelnök.
2020-06-09 |
Egy szláv korridor létrehozásának terve is napirenden volt az első világháborút lezáró osztozkodásánál, amely összekötötte volna az északi és a déli szlávokat - persze épp Magyarországból kihasítva még egy darabot. A terv végül Ausztria területi igényei miatt nem jött létre, bár ők is kaptak területeket hazánkból. A részletekről Timár Gábort, az ELTE Geofizikai és Űrtudományi Tanszékének vezetőjét hallják, aki azt is elmeséli, ebben a határmegállapításban is szerepet játszott egy vasútvonal, ám ezúttal ez nekünk kedvezett.
2020-06-07 |
Gondolták volna, hogy volt olyan település, amelyet Trianonban „nyert” Magyarország? A kérdés persze részben sántít, hiszen tudjuk: 1920 óta Magyarország önmagával határos. Azonban mégis van egy kivétel: mivel Horvátország csaknem 900 évig perszonálunióban állt Magyarországgal, és az 1868-as magyar-horvát kiegyezés tartalmazta a belső határokat.
2020-06-04 |
Trianon egy igazságtalan békeszerződés volt, de nem az elveszett lignitbányák, erdők, hanem az a három millió magyar hiányzik, aki más ország állampolgára lett - mondja Ablonczy Balázs történész, a Trianon 100 kutatócsoport vezetője. Hozzáteszi: ha egy kicsit méltányosabb lett volna a békeszerződés, nagyságrendekkel más lenne a Kárpát-medencei magyar kisebbségi kérdés, mint ma. Ablonczy Balázzsal új könyve, az Ismeretlen Trianon apropóján beszélgettünk.
0:00
0:00
2020-06-04 |
Alt
Alt
Alt
Sola
Alt
Alt
Alt
Alt